Czyszczenie systemu po odinstalowaniu aplikacji

Chyba każdy użytkownik komputera wie że im więcej zainstalowanych programów tym wolniej działa system operacyjny, dlatego wielu użytkowników co jakiś czas przegląda zainstalowane programy i odinstalowuje te, z których już nie korzysta.

Jeśli tego nie robisz warto raz na kilka miesięcy sprawdzić czy aby na pewno masz w systemie programów, które były Ci potrzebne np. do wykonania 1 czynności a teraz tylko zajmują miejsce i spowalniają prace naszego komputera.

Programy typu „Cleaner”

Dość powszechnym za czasów windowsa 7 były programy np. CCleaner lub podobne, służące do oczyszczania komputera z plików tymczasowych, folderów nieistniejących aplikacji czy pustych wpisów w rejestrze. Jest to co prawda wygodne rozwiązanie, ale nie koniecznie bezpieczne gdyż zestaw aplikacji, modyfikacji i personalizacji każdego systemu jest inny. Tym samym zdarzały się przypadki że po skorzystaniu z podobnych programów „czyszczących” system miewał problemy z wydajnością lub stabilnością.

Ręczne sprzątanie po usuniętych programach

Najpewniejszym sposobem jest samodzielne usunięcie wszystkich danych pozostawionych przez instalator danego programu lub gry. Daje to nam pewność że usuwamy tylko dane aplikacji, którą właśnie odinstalowaliśmy bez szkody dla innych.

Czyszczenie rejestru

Jednym z najczęściej pomijanych miejsc w którym z czasem gromadzi się spora lista, często nie istniejących już programów jest rejestr systemu. Jest to spowodowane tym że większość użytkowników tam nie zagląda. Postaram się opisać szczegółowo większość lokalizacji w rejestrze gdzie programy zapisują swoje dane.

Przed przystąpieniem do czyszczenia polecam wykonać KOPIE ZAPASOWĄ

KROK 1 Uruchamiamy edytor rejestru wpisując w na pasku start polecenie regedit i zatwierdzamy enterem, oraz potwiedzić zezwolenie na wprowadzanie zmian w systemie.

W pasek adresu wklejamy Komputer\HKEY_CURRENT_USER\Software\ i szukamy odinstalowanych programów

Lista w sekcji oprogramowanie zawiera wszystkie programy, które są i były zainstalowane.

KROK 2 Następnie klikamy na interesujący nas wpis prawym przyciskiem myszy i wybieramy usuń i potwierdzamy w wyskakującym okienku.

KROK 3 Analogicznie postępujemy wklejając w pasek adresu edytora rejestru kolejno Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE oraz Komputer\HKEY_USERS\.DEFAULT\Software

Czyszczenie pozsotałości na dysku

Kolejnym istotnym krokiem jest usunięcie pozostałych plików w folderach systemowych.

Aby to uczynić w menu start wpisujemy %programfiles% i potwierdzamy enterem. Następnie szukamy folderu usuniętego programu i usuwamy go.

Analogicznie postępujemy z folderem %appdata%

Podsumowanie

Wiele programów celowo zostawia po odinstalowaniu dane aplikacji w postaci plików czy wpisów rejestru. W przypadku ponownej instalacji program rozpozna nasz komputer i „pobierze” poprzednie ustawienia co nie zawsze jest pożądane.