Nie potrzebne aplikacje – microsoft store

Wielu użytkowników windows 8, 8.1 10 ma zainstalowane na swoich komputerach kilka do kilkudziesięciu aplikacji i gier ze sklepu Microsoftu. Często jednak z nich nie korzysta i są zbędne, a niekiedy zużywają cenne zasoby na naszych komputerach lub po prostu przeszkadza nam pełne menu start.

Istnieje kilka sposobów aby sobie z nimi poradzić choć niektóre aplikacje dostarczone z systemem są trudne do usunięcia, mimo to jest na to sposób.

Lista obecnie zainstalowanych aplikacji

uruchom PowerShell jako administrator (start wpisz PowerShell)

wpisz get-appxpackage | select name i zatwierdź enterem. Pokaże się dość spora lista wszystkich zainstalowanych aplikacji ze sklepu microsoft, wystarczy zaznaczyć i przy użyciu skrótu ctrl+c skopiować a następnie usunąć.

Usuwanie przez PowerShell

uruchom PowerShell jako administrator i wpisz: Get-AppxPackage nazwa aplikacji | Remove-AppxPackage
Przykład: Get-AppxPackage Microsoft.3DBuilder | Remove-AppxPackage (spowoduje usunięcia aplikacji 3dbuilder w to miejsce wystarczy wkleić nazwe aplikacji skopiowaną z listy powyżej).

Usuwanie przez ustawienia systemu

Na wstępie zaznaczę że nie wszystkie aplikacje dają się usunąć przez sklep czy też ustawienia, ponieważ microsoft uważa że ich usunięcie może powodować problemy z działaniem innych funkcji systemu. Dlatego zaleca sie usuwanie tylko tych aplikacji co do których mamy pewność że są „zbędne”.

By usunąć aplikacje wystarczy wejść w ustawienia–>aplikacje i funkcje
następnie wybieramy daną aplikacje i klikamy na „odinstaluj”