Optymalizacja autostartu – przyspieszenie uruchamiania komputera

Długie ładowanie systemu często jest spowodowane dużą ilością ładowanego podczas startu oprogramowania niekiedy dostarczonego z nowym komputerem a niekoniecznie wymaganego do poprawnego działania komputera.

Wyłączenie programów startujących z systemem

Krok 1 klikamy prawym przyciskiem myszy na pasek startu i wybieramy menadżer zadań

jeśli mamy taki widok klikamy więcej szczegółów

Krok 2 przechodzimy do zakładki Uruchamianie

Krok 3 wybieramy programy, które nie zawsze uruchamiamy z komputerem np. komunikatory lub proces aktualizacji przeglądarki i klikamy wyłącz

Zaleca się pozostawienie oprogramowania antywirusowego i aplikacji do sterowania urządzeniami w naszym komputerze np. sterownik Nvida, AMD, realtek itp. ponieważ może to powodować problemy z niektórymi programami lub grami.

Krok 4 restartujemy system i sprawdzamy czy wszystko działa (wifi, dźwięk lub touchpad lub klawisze skrótów na klawiaturze).

MsConfig – wyłączanie usług systemu

Jeśli czujemy się na siłach można spróbować wyłączyć kilka usług ładowanych z systemem. By tego dokonać wystarczy na pasku startu wpisać polecenie msconfig i potwierdzić enterem.

Krok 1 przejdź do zakładki usługi a następnie zaznaczamy Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft (w przypadku kiedy nie wiesz czego dotyczą lepiej pozostawić włączone)

Krok 2 odznaczamy zbędne usługi np; AdobeUpdateService czy inne służące głównie do sprawdzania aktualizacji danej aplikacji. I resetujemy komputer.

Cała operacja w zależności od szybkości komputera powinna przyspieszyć ładowanie systemu od kilku do kilkunastu sekund ale biorąc pod uwagę że uruchamiamy komputer codziennie to warto.