Usługa platformy ochrony oprogramowania -sppsvc.exe

Wielu użytkowników windows 10 spotkało się z problemem gdzie proces sppsvc.exe – Usługa platformy ochrony oprogramowania zużywa znaczną część czasu procesora w ich komputerze. Najczęściej dzieje się to od razu po uruchomieniu systemu i występuje sekwencyjnie co kilkanaście minut.

Usługa platformy ochrony oprogramowania co to jest??

Jest to proces (usługa) w systemie windows 10 w wielkim skrócie zajmująca się „ochroną oprogramowania” czyli ochroną przed piractwem. Głównym jej zadaniem jest sprawdzanie czy system lub inne oprogramowanie firmy Microsoft jest „legalne” oraz aktualne!

Rozwiązanie

Jeśli mamy w pełni legalny aktywowany system lub program typu Ofice (patrz ustawienia->Aktualizacja i zabezpieczenia->Aktywacja) to prawdopodobnie problem leży po stronie aktualizacji, które należy pobrać i zainstalować. Przy czym aktywacja kluczami z portali aukcyjnych za kilkadziesiąt złotych najczęściej nie jest prawidłowa gdyż są to klucze „używane” odzyskane z komputerów np poleasingowych, co w rozumieniu producenta oprogramowania nie jest legalne.

Jednak jeśli mamy system tylko do testów bądź jego autentyczność budzi podejrzenia najprostrzym sposobem jest wyłączyć tą usługę i nie będzie nam więcej przeszkadzać. Aby to zrobić wystarczy w edytorze rejestru zmienić 1 parametr.

KROK 1 klikamy start wpisujemy „regedit” potwierdzamy enterem

KROK 2 odnajdujemy ścieżkę

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\sppsvc]
Edytor rejestru

KROK 3 zmieniamy wartość w kluczu „Start” na wartość „00000004” po czym zamykamy edytor rejestru i uruchamiamy ponownie komputer.

Jeśli boisz się samemu dokonać edycji wystarczy utworzyć nowy plik tekstowy w notatkniku i wkleić poniższy kod i zapisać jako „nazwa.reg” po czym uruchomić go potwierdzając uprawnienia uruchomienia i załadowania pliku do rejestru a następnie uruchomić ponownie komputer.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\sppsvc]
"Start"=dword:00000004